Одні з перших в Україні

Минулого року на базі відділення торакальної хірургії Чернігівської обласної лікарні почали робити унікальні операції хворим із онкологічною патологією легень, середостіння, стравоходу та грудної стінки. Лікарі застосовують найновіший метод лікування – хіміоемболізацію. Суть її полягає в тому, що через один маленький прокол у посудині ліки транспортують до злоякісної пухлини. Окрім Чернігова, хіміоемболізацію практикують лише у трьох містах України.
23 жовтня 2023 року
— Сам метод емболізації застосовується не лише в онкології, а й в інших галузях медицини. Наприклад, за кровотеч, хронічних гнійних захворювань, доброякісних новоутворень на жіночих статевих органах, — розповідає завідувач відділення торакальної хірургії Чернігівської обласної лікарні Олег Лузан. — Якщо говорити про хіміоемболізацію, то це певне відгалуження ендоваскулярної хірургії (напрямок сучасної медицини, що спеціалізується на проведенні малотравматичних оперативних втручань. — Авт.). Хіміоемболізація проводиться на ангіографі – апараті для дослідження та оперування судин.

До речі, ангіограф у Чернігівській обласній лікарні є одним із найкращих в Україні. Його придбали 2017 року за 22 мільйони гривень (половину коштів виділило міністерство, половину — обласний бюджет).
– Хіміомемболізація полягає в тому, що в пухлину через судини вводиться хіміопрепарат. Якщо взяти для прикладу патології легень, то робиться прокол у паху і через стегнову артерію вводиться катетер, який потім заводиться в аорту, аж у грудну частину. І вже там знаходиться судина, яка живить пухлину. Прямо в цю пухлину вводиться хіміопрепарат, минаючи печінку та інші органи. Після цього посудина емболізується, інакше кажучи, закупорюється спеціальними мікрочастинками-емболами. Таким чином досягається подвійний ефект: збільшується концентрація хіміопрепарату в пухлини і водночас припиняється кровообіг у цій пухлині. В результаті вона зменшується, і трапляються випадки, коли за кілька сеансів хіміоемболізації вдається навіть перевести пацієнтів з неоперабельного стану в операбельний.
В Україні, окрім Чернігова, на регулярній основі такі операції проводяться лише у Харкові, Кропивницькому та Вінниці. Складність операції полягає в тому, що важко знайти необхідну посудину, адже вони бувають діаметром до 1 мм. Тому від лікаря потрібна філігранна точність та колосальний досвід. Спеціалістів, які можуть виконувати емболізацію, в Україні є одиниці. Один із них – доктор медичних наук, завідувач відділення інтервенційної рентгенології Інституту невідкладної хірургії ім. Зайцева Юрій Володимирович Авдосьєв. Він спеціально приїжджає з Харкова до нас проводити операції з емболізації. Я чи хтось із моїх колег-хірургів виступаємо в ролі асистента.

Такі операції у Чернігові Юрій Авдосьєв почав проводити з липня 2018 року, на його рахунку їх уже понад 70. Свого фахівця, який самостійно міг би проводити ці операції, у нас немає, але очікується, що один із місцевих лікарів скоро отримає необхідну спеціалізацію. Поки що емболізації проводять лише двічі на місяць, коли приїжджає професор Авдосьєв. Як правило, це 21-22 число.
Дві із 14 операцій, які провели у лютому цього року, були особливими.
— Вперше в Україні в умовах Чернігівської обласної лікарні було використано емболи, навантажені хіміопрепаратом. Японська компанія-виробник, яка на початку року отримала українську сертифікацію своєї продукції, провела промо-акцію та подарувала 2 упаковки таких емболів (вартість однієї — 25 тисяч гривень. — Авт.), перевага цих емболів у тому, що вони вже містять у собі хіміопрепарат, який не потрібно додатково вводити у пухлину.
21 березня у Чернігівській обласній лікарні провели ще одну рідкісну операцію з емболізації пухлини середостіння – через вену (а не через артерію, як це робиться зазвичай). Таких операцій в Україні провели лише кілька, а на Чернігівщині до цього не робили взагалі.